Arka plan-grip nedir?

Rate this post

Arka plan-grip nedirGrip ayrıca grip olarak da adlandırılır. Bu solunum yollarının ani bulaşıcı bir hastalığıdır. Bazı grip virüslerinden kaynaklanır. Grip genellikle ateş, kuru öksürük veya boğaz ağrısı, kas ağrıları ve baş ağrıları ile hemen başlar. Şikayetler genellikle sadece solunum yollarını değil, tüm vücudu da etkiler. Etkilenenler aniden hasta hissederler.

Örneğin soğuk algınlığı gibi diğer hastalıklar da benzer şikayetlere neden olabilir. Bu nedenle, soğuk algınlığı da “grip enfeksiyonu”olarak adlandırılır. Bununla birlikte, soğuk algınlığı grip dışındaki virüslerden kaynaklanır.

Sık sık grip nasıl ortaya çıkar?

Sık sık grip nasıl ortaya çıkarAlmanya’daki nüfusun yüzde beş ila 20’sinin her yıl grip virüsleri ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Grip virüsleri dünya çapında yaygındır. Avrupa’da, grip virüsleri genellikle kış aylarında enfekte olur, bu nedenle mevsimsel grip olarak da adlandırılır. Kışın, gücü yıldan yıla önemli ölçüde değişebilen bir grip dalgası olabilir. Robert Koch Enstitüsüne göre, Almanya’da her yıl bir ila yedi milyon insanın bir doktora gittiği tahmin ediliyor. 2012/2013 kışında, grip veya sonuçları nedeniyle yaklaşık 30.000 kişinin hastaneye kaldırıldığı tahmin edilmektedir. 2013/2014 kışı gibi diğer yıllarda, influenzanın neden olduğu sadece 3.000 hastaneye yatış olduğu tahmin edildi.

Grip nasıl? Grip, grip virüslerinden kaynaklanır. Birçok farklı influenza virüsü vardır-özelliklerine göre, bazıları ek alt tiplere sahip üç tipe (tip A, tip B, tip c) ayrılırlar. Bir kişi influenza virüsleri ile enfekte olduğunda, virüsler solunum yollarına saldırır ve orada mukoza zarının hücrelerini yok eder. Akciğer dokusu da etkilenebilir. Hücrelerin tahrip edilmesi vücutta inflamatuar bir reaksiyona yol açar. Tipik grip şikayetleri bu şekilde ortaya çıkar. Bir grip hastalığından kurtulduysanız, vücut hastalığı tetikleyen grip virüsüne karşı bağışıktır. Bununla birlikte, influenza virüslerinin birçok çeşidi vardır. Bu nedenle, gripten kurtulmuş olmak, bir kez daha hastalanamayacağınız anlamına gelmez.

Grip Nasıl Bulaşır?

Grip Nasıl BulaşırGrip virüsleri genellikle vücut dışında uzun süre hayatta kalmazlar. Düşük sıcaklıklarda ve plastik veya çelik gibi bazı malzemelerde, birkaç saatten birkaç güne kadar hayatta kalabilirler. Grip çok bulaşıcıdır. Patojenler kişiden kişiye bulaşır. İnsanlar genellikle hasta bir kişinin öksürürken veya hapşırırken (damlacık enfeksiyonu) püskürttüğü virüs içeren küçük damlacıklar yoluyla enfekte olurlar. Ek olarak, insanlar kirlenmiş yüzeylere veya nesnelere dokunurlarsa ve daha sonra ağızlarına veya burnuna elleriyle dokunurlarsa enfekte olabilirler (smear enfeksiyonu). Enfeksiyon riski, birçok insan toplu taşıma araçlarında veya daha büyük etkinliklerde olduğu gibi kapalı alanlarda bir araya geldiğinde özellikle yüksektir. Enfeksiyon ve hastalığın ilk belirtileri arasında, ortalama olarak, bir ila iki gün, bazen dört güne kadar geçer. Bu nedenle kuluçka süresi nispeten kısadır.

Hasta insanlar genellikle ilk şikayetlerden bir gün önce beş gün sonra bulaşıcıdır. Semptomlar ve seyir Grip ya da soğuk? İşte fark bu. Grip ve soğuk algınlığı benzer rahatsızlıklara neden olabilir. Bununla birlikte, farklı virüslerden kaynaklanırlar. Burada semptomların nasıl farklılaştığını ve hangi özelliklerin grip olduğunu gösterdiğini öğrenebilirsiniz. Grip ile ilgili şikayetler nelerdir? Herkes burun akıntısı, öksürük ve boğazda kaşıma gibi soğuk algınlığı semptomlarını bilir. Grip oldukça benzer semptomlar gösterebilir. Bununla birlikte, grip belirtileri genellikle daha belirgindir. Tipik grip belirtileri şunlardır: ani ateş başlangıcı, kuru tahriş edici öksürük veya boğaz ağrısı, Kas ağrısı ve ekstremite ağrısı, şiddetli baş ağrısı. Ek olarak, genel halsizlik, terleme ve burun akıntısı oluşabilir. Özellikle çocuklarda, bulantı ve kusma gibi gastrointestinal şikayetlerin yanı sıra ishal de olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here