Bazen bulanık görüyorum – bu ne anlama geliyor?

Rate this post

Bazen bulanık görüyorum - bu ne anlama geliyor

Kalktıktan sonra veya gün boyunca bazen kısa bir süre bulanık gördüğünüz veya gözünüzde baskı hissettiğiniz hiç oldu mu? Artık onun kendiliğinden kaybolacağını umuyor musunuz? Yoksa göz doktorunuzla hızlı bir şekilde randevu almayı mı tercih edersiniz? Aşağıdaki metinde size bulanık görmenin çeşitli nedenlerini açıklayacağız ve bu sorunları önlemek için günlük yaşamda kullanabileceğiniz ipuçları vereceğiz. Buna ek olarak, bazı göz Problemleri için gözlerin lazerle kesilmesinin neden değerli olduğunu öğreneceksiniz.

Bulanık görme nedenleri nelerdir

Bulanık görme nedenleri nelerdirAniden bulanık görürseniz veya gözlerinizin önünde ışık yanıp sönüyorsa, yapılacak ilk şey sakin olmaktır. Çoğu durumda, bu durumun kolayca açıklanabilir ve zararsız bir nedeni vardır: Yataktan çok hızlı çıkmak bulanık görmeye neden olabilir. En yaygın neden kan basıncında kısa bir düşüştür. Bu ortostatik hipotansiyon olarak bilinir. Sabahları bulanık görme, olumsuz bir uyku pozisyonundan da kaynaklanabilir. Özellikle disket göz kapağı sendromu denilen hastalarda, göz kapaklarının tamamen kapalı olmadığı ve korneanın gece boyunca kuruduğu ortaya çıkabilir. Bu sorun daha sonra bilinen semptomlara neden olur ve bazı durumlarda pozisyon değişikliği ile normalleştirilebilir.

Başka bir neden de yeterince düzeltilmemiş bir görsel kusur olabilir. Bu, daha önce sizin için bilinmeyen bir hipermetrop veya miyopi anlamına gelir. Bilinmeyen bir ortamda, aniden bir veya her iki gözde bulanık görme fark edersiniz. Bununla birlikte, bulanık görme veya gözdeki basınç hissi sorunu ortadan kalkmazsa, başka bir tıbbi neden de altta yatan olabilir. Aşağıdaki örnekler nedensel olabilir: Gözün doğal merceğinin bulanıklığı-bu “gri yıldız” olarak adlandırılır“ Görme dürtüsünün beyne iletilmediği veya bozulmadığı optik sinir hastalıkları Gözün arkasındaki retinada çeşitli değişiklikler

Göz doktoruna ne zaman gitmem gerekiyor?

Göz doktoruna ne zaman gitmem gerekiyorBunlar genellikle zararsız nedenler olsa da, kalıcı şikayetler durumunda kesinlikle bir doktora danışmalısınız. Görme alanında lekeler veya yoğun siyah peçeler ortaya çıkarsa, inme kadar ciddi dolaşım bozuklukları olabileceğinden derhal bir doktora danışmak gerekir. Ek olarak, ağrı oluşursa, kornea veya irisin iltihaplanması veya enfeksiyonu da olabilir. Tüm nedenlerden dolayı, doğru bir teşhis yapabilmek için hemen bir göz doktoruna danışmalısınız. Bu daha sonra daha fazla tedavi başlatacaktır. Kataraktları nasıl tanıyabilirim? Katarakt olarak da adlandırılan katarakt, göz merceğinin bulanıklaşmasıdır.

Bu bulanıklığın en yaygın nedeni göz merceğinin doğal yaşlanma sürecidir. Katarakt başlangıçta nispeten zararsız semptomlarla kendini gösterir. İlk aşamada, görme alanının ortasında bir sis örtüsünün yanı sıra görme bozukluğuna neden olur. Bu semptomla, hastalar her nesnenin bir perdenin arkasında kaybolduğunu hissederler, bu da süresine bağlı olarak giderek daha yoğun hale gelir. Renk algısı da bu hastalıktan muzdariptir, çünkü zamanla tüm renkler griye sarılır. Bu belirtiler kesinlikle ciddiye alınmalı ve zararsız olarak etiketlenmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here