Ciltte alerjik reaksiyon: hangi alerjiler döküntüleri tetikler?

Rate this post

Ciltte alerjik reaksiyon hangi alerjiler döküntüleri tetikler

Döküntü, kaşıntılı kurdeşen veya kabarcık olarak ortaya çıkarlar. Nedene bağlı olarak, hemen çiçek açarlar – ya da cildin tetikleyici bir madde ile temas etmesinden sadece birkaç saat veya gün sonra. Dedektif çalışmalarında, alerjistler uygun test prosedürleri ve etkilenenlerin doğru bir anketi yardımıyla temas egzamasının nedenlerini bulurlar.

Cildimiz dürüst

Cildimiz dürüstCildimizde yanlış bir şey varsa, onu gizlemez. Kızarıklık, yanma veya kaşıntı, örneğin belirli bir kimyasal veya bitkisel madde ile temastan hoşlanmadığını gösteren cildin reaksiyonlarıdır. Cildin tepki verdiği kadar hassas, etkileyici araçların repertuarı aynı zamanda sınırlıdır. Münih Teknik Üniversitesi’ne ait Dermatoloji Kliniği am Biederstein’ın alerji Bölümü Başkanı Prof. Ulf Darsow,” cilt bize sadece birkaç harfle konuşuyor ” diyor. Papüllerin, tekerleklerin ve egzamanın arkasında neredeyse sayısız tetikleyici olabilir. “Deneyimli bir dermatolog için bile, nedeni doğru bir şekilde sonuçlandırmak her zaman kolay değildir.”Alerjiler birçok bölümden sadece bir tanesidir-giderek daha önemli hale gelse de, çünkü kendi ciltlerinde alerjik reaksiyonları bilen daha fazla insan var.

Ciltte alerjik reaksiyon neye benziyor? Ciltte alerjik reaksiyonun Tetikleyicileri böcek toksinleri veya yiyeceklerin yanı sıra bir ilaç veya hatta sadece bozunma ürünleri olabilir. Cildin olası bir reaksiyonu, tip I alerjisi veya acil tipte alerji olarak adlandırılan, genellikle saniyeler veya dakikalar içinde kendini gösterir. O kadar çabuk kaybolabilir. Geç alerji tipine ait bir temas alerjisi ile oldukça farklıdır: cildin tetikleyici bir maddeye doğrudan dokunmasından sadece birkaç saat veya iki gün sonra, kabarcıklar, yaralar ve sızan cilt alanları veya kızarık, kuru cilt alanları, bazen hafif şişlik veya ince pullar vardır. Prensip olarak, kontakt dermatit vücudun her yerinde ortaya çıkabilir.

Temas alerjisi nasıl gelişir?

Temas alerjisi nasıl gelişirTemas alerjisi tarihindeki ilk bölüm, alerjenle doğrudan bir karşılaşmadır-ancak alerjik reaksiyon olmadan. Münihli alerji Uzmanı Prof. Ulf Darsow,” duyarlılık daha sonra ortaya çıkabilir ” diye açıklıyor. “Bağışıklık sistemi bu maddeyi bir tehlike olarak sınıflandırmaya başlar.” Cilt tekrar temas ederse, bağışıklık sistemi – birkaç saat hatta gün gecikmeyle-maddeyi sözde zararlı olarak tanır. Bunu önlemek için, ciltteki enflamatuar süreçleri tetikler: kontakt dermatitin tipik belirtileri. Spesifik bir alerjen formunda uzmanlaşmış antikorlar hemen alerji tipinde iken, T hücreleri veya hafıza hücreleri olarak adlandırılan bağışıklık sisteminin bazı hücreleri, bir temas alerjisinde bu rolü üstlenir.

Hassaslaştırmadan sonra, bu hafıza hücreleri, bu alerji tetikleyicisinin küçük miktarlarını cilt ile temas ettiğinde sorunlu bir madde olarak zaten tanır. Haberci maddeleri serbest bırakırlar ve böylece ciltte kızarıklık, kaşıntı veya kabarcıklar olarak tanınabilen bir dizi enflamatuar reaksiyonu tetiklerler. Darsow,” etkilenen insanlar reaksiyonu bir gecikmeyle yaşadıklarından, tetikleyiciyi açıkça belirlemek çok zor ” diyor. Ancak, bu tam olarak belirleyici olan şeydir. “Bir maddeye aşırı duyarlılık artık yok olmadığından ve ömür boyu devam ettiğinden, uzun vadede sadece tetikleyiciden kaçınmaya yardımcı olur.”Ve bu sadece onu açıkça tanıyorsanız başarılı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here